Course Schedule

Fall 2018 and Winter 2019 Terms

INDG 107.3 (01) Term 1
  TR 2:30-3:50

Introduction to Canadian Indigenous Studies

Instructor: R. Innes

INDG 107.3 (W01-Online) Term 1

Introduction to Canadian Indigenous Studies

Instructor: S. Swidrovich

INDG 107.3 (02) Term 2 
  TR 2:30-3:50

Introduction to Canadian Indigenous Studies

Instructor: TBA

INDG 107.3 (92) Term 2 
  MWF 12:30-1:20
  F 1:30-2:20

Introduction to Canadian Indigenous Studies (Aboriginal Student Achievement Program)

Instructor: B. Beatty

INDG 107.3 (W02-Online) Term 2  

Introduction to Canadian Indigenous Studies

Instructor: S. Swidrovich

INDG 210.3 (01) Term 1
  MWF 11:30-12:20

Indigenous Ways of Knowing

Instructor: W. Wheeler/R. Morin

INDG 221.3 (02) Term 2
  TR 11:30-12:50

Indigenous Food Sovereignty

Instructor: P. Settee

INDG 230.3 (01) Term 1
  T 6:00-9:05PM

Gender in Traditional & Contemporary Indigenous Societies

Instructor: E. Snyder

INDG 241.3 (92) Term 2 
  M 12:00-2:50, W 11:30-12:20

Weaving Indigenous Science and Western Science (Aboriginal Student Achievement Program)

Instructor: J. Baker

INDG 261.3 (01) Term 1
  MWF 12:30-1:20

Aboriginal Intellectual & Cultural Traditions 

Instructor: TBA

INDG 262.3 (02) Term 2
  MWF 12:30-1:20

Aboriginal Narratives of Historical Memory 

Instructor: TBA

INDG 264.3 (W02-Online) Term 2

Aboriginal Peoples & Canadian Politics 

Instructor: S. Swidrovich

INDG 298.3 (02) Term 2
  R 6:00-8:50PM

Indigenous Music 

Instructor : TBA

INDG 350.6 (01A) Terms 1&2
  TR 10:00-11:20

Indigenous Studies Research Methods 

Instructor: S. Nickel

INDG 351.3 (02) Term 2
  TR 11:30-12:50

Indigenous Oral Histories Instructor: W. Wheeler

INDG 361.3 (01) Term 1
   F 5:00-8:00PM S 10:00AM-2:30PM

Indigenous Community Development in the 21st Century Instructor: P. Settee

INDG 373.3 (01) Term 1
  TR 11:30-12:50

Indigenous Masculinities Instructor: R. Innes

INDG 398.3 (02) Term 2
  TR 1:00-2:20

International Indigenous Disaster Risk Reduction

Instructor: S. Lambert

INDG 410.3 (01) Term 1
  TW 6:00-8:50PM (Oct-Dec)

Aboriginal Self Determination through Mitho Pimachesowin

Instructor: B. Beatty

INDG 440.3 (01) Term 1
  W 9:00-11:50

Theoretical Perspectives in Indigenous Studies

Instructor: S. Nickel

INDG 498.3 (02) Term 2
  W 9:00-11:50

Indigenous Legal Theories

Instructor: E. Snyder

INDG 498.3 (06) Term 2
  T 6:00-9:05PM

Indigenous Leadership

Instructor: B. Beatty

CREE 101.6 (01) Terms 1&2
  MWF 9:30-10:20

Introductory Cree

Instructor: R. Morin

CREE 101.6 (03) Terms 1&2
  MWF 11:30-12:20

Introductory Cree

Instructor: J. Roy

CREE 110.3 (92) Term 2
  MWF 12:30-1:20

nehiyawetan Let Us Speak Cree (Aboriginal Student Achievement Program)

Instructor: J. Roy